PLASTUM Trading s.r.o.

Tel.: 731 771 853

Využití technických plastů v oblasti těsnění


Hlavním úkolem těsnění je zabránit úniku těsněného media z daného prostoru při daných pracovních podmínkách, především se jedná o chemickou odolnost mediu, tlak, teplotu a pokud se nejedná o statické těsnění, tak se přidává i rychlost pohybu. V tomto článku se nebudeme zabývat možnostmi kožených, pryžových a polyuretanových těsnění, ale ukážeme si některé možnosti těsnicích profilů, kde jsou využity technické plasty. Využití technických plastů v oblasti plochých těsnění si popíšeme v jiném článku.

Technické plasty se v oblasti těsnění využívají především z důvodu potřeby těsnit vysoké tlaky při vyšších rychlostech než dovolují klasické profily z elastomerů (NBR, FKM, MWQ, EPDM apod.), z důvodu těsnit media jejichž chemické složení nedovoluje použití elastomerů, z důvodu těsnit při vyšších nebo nižších teplotách než dovoluje použití elastomerů a z potřeby odstranit nežádoucí stick-slip efekt elastomerových těsnění při velmi nízkých rychlostech. Nejběžněji se k výrobě těsnění využívají čisté a plněné PTFE například PTFE+sklo, PTFE+grafit, PTFE+uhlík, PTFE+bronz, PTFE+MOS₂ nebo jejich kombinace a dále UHMW-PE a PEEK. Tato těsnění se používají nejen v hydraulických a pneumatických systémech ale také v různých plničkách, dávkovačích, čerpadlech, rozvaděčích, kulových ventilech, turbínách, vrtacích soupravách a jiných strojích a zařízeních ve strojírenském, potravinářském, chemickém, farmaceutickém, ropném a plynárenském průmyslu. Různou kombinací elastomerů a technických plastů lze vyhovět různým směrnicím, například přísné potravinářské směrnici FDA.

Pístní těsnění

Velmi výkonné dvojčinné a jednočinné skládané těsnicí prvky složené z těsnicího kluzného kroužku z technického plastu aktivovaného elastomerovým kroužkem pro pracovní podmínky až do tlaku 60 MPa, rychlosti až do 15m/s a pro teploty -45°C až +200°C*.

Pístní těsnění


Pokud by z teplotních nebo chemických důvodů nevyhovovala pístní těsnění aktivovaná elastomerovými kroužky, jsou k dispozici profily z technických plastů aktivovány nerezovými pružinkami pro pracovní podmínky do tlaku až 45 MPa, rychlosti až 15m/s a pro teploty -70°C až +260°C*.

Pístní těsnění


Pro aplikace kde je vyžadován téměř nulový prosak, nebo je potřeba těsnit z každé strany pístu jiné medium, je možné využít profil z technického plastu aktivovaný dvěma O-kroužky a kluzná plocha je navíc dotěsněna X-kroužkem. Pracovní podmínky: tlak do 60 MPa, rychlost do 3m/s, teplota -45°C až +200°C*.

Pístní těsnění


Pístnicová těsnění

Velmi výkonné dvojčinné a jednočinné skládané těsnicí prvky složené z těsnicího kluzného kroužku z technického plastu aktivovaného elastomerovým kroužkem pro pracovní podmínky až do tlaku 60 MPa, rychlosti až do 15m/s a pro teploty -45°C až +200°C*. Po úpravě geometrie těsnicího kroužku a volbě vhodného materiálu je možné těsnit tlaky až do 500 MPa (např. plunžry čerpadel vodních nožů).

Pístní těsnění


Pokud by z teplotních nebo chemických důvodů nevyhovovala pístnicová těsnění aktivovaná elastomerovými kroužky, jsou k dispozici profily z technických plastů aktivovány nerezovými pružinkami pro pracovní podmínky až do tlaku až 45 MPa, rychlosti až 15m/s a pro teploty -70°C až +260°C*.

Pístní těsnění


Stírací kroužky

Pokud použijeme těsnicí kroužek z technického plastu, je vhodné k němu použít i stírací kroužek z technického plastu ať už z důvodu rychlosti, chemické nebo teplotní odolnosti či z důvodu stick-slip efektu. Pracovní podmínky jsou: rychlost až do 15m/s a teplota -45°C až +200°C*.

Pístní těsnění


Vodicí a opěrné kroužky

K těsnění přímočarých pohybů patří také vodicí a opěrné kroužky, které mohou být zhotoveny z široké škály technických plastů s velmi nízkým koeficientem tření. Volba materiálu je opět závislá na pracovních podmínkách, tedy chemická odolnost mediu, rozsah pracovních teplot a požadované zatížení.

Pístní těsnění


Rotační těsnění

Stejně jako u přímočarých pohybů jsme díky použití technických plastů schopni dosáhnout u rotačních těsnění podstatně vyšší těsněné tlaky a obvodové rychlosti než u čistě elastomerových těsnění. U těchto kombinovaných těsnění není problém dosáhnout obvodové rychlosti až 35m/s nebo těsněného tlaku až 35 MPa, samozřejmě při nižších rychlostech. Návrh rotačních těsnění pro danou aplikaci není jednoduchá záležitost, proto neuvádíme bližší údaje k jednotlivým profilům, ale jen jejich možné provedení.

Pístní těsnění


Pístní těsnění


Pístní těsnění


Pístní těsnění


Segmentová rotační těsnění z materiálů PTFE+uhlík, PTFE+bronz a UHMW-PE

Segmentová rotační těsnění


Segmentová rotační těsnění


Segmentová rotační těsnění


Segmentová rotační těsnění


Vysvětlivky: * nevyužívat všechny mezní údaje současněPro bližší informace prosíme kontaktujte naše technické oddělení - viz. sekce kontakty.pdf icon Soubor "Využití technických plastů v oblasti těsnění" určený ke stažení nebo k tisku.Výběr materiálu